pzswirlogo

Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów

 20.03.2024 - Celem zorganizowanego Tygodnia Aktywności Zawodowej i Społecznej było: promowanie wśród młodzieży aktywności społecznej i obywatelskiej, zdobywania umiejętności niezbędnych na rynku pracy, włączanie młodzieży we współdecydowanie o swoim mieście, gminie, powiecie, pokazywanie pozytywnych przykładów zaangażowania w działania na rzecz społeczności lokalnej, promocja wolontariatu, profilaktyka uzależnień poprzez wskazanie możliwości zagospodarowania czasu wolnego.

W czwartek 14 marca odbyły się Mikrodotacje na Społeczne Akcje.

Na to wydarzenie zaprosiliśmy 14 Klubów i Kół Wolontariackich działających w szkołach na terenie Powiatu Pleszewskiego. 4 trenerki - m.in. Ewelina Górna - Małolepsza z EUROPE DIRECT Ostrów Wielkopolski przeprowadziły młodzież przez warsztaty, podczas których powstały pomysły na społeczne wydarzenia. W tym roku z ust młodych ludzi wybrzmiała tematyka związana ze zdrowiem psychicznym oraz działaniami międzypokoleniowymi. Pomysły zostały przedstawione przed resztą uczestników wydarzenia. Na końcu każdy mógł oddać głos na jeden projekt - oprócz swojej drużyny.

W ten sposób wyłoniliśmy trzech zwycięzców:

Zespół Szkół Publicznych w Kowalewie

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie

Zespół Szkół Usługowo Gospodarczych w Pleszewie

Drużyny te otrzymały wspaniałe nagrody - mikrogranty od Fundacji Animacja w wysokości 1 000,00 PLN na realizację zaplanowanego wydarzenia oraz upominki od punktu EUROPE DIRECT.

 

W poniedziałek w Zajezdni Kultury w Pleszewie Paweł Przedpełski z Fundacji Digital Uniwersity opowiedział młodzieży ze szkół ponadpodstawowych o wyzwaniach na rynku pracy w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, o kompetencjach przyszłości.

Wieczorem spotkaliśmy się w Punkcie Dla Ciebie - w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pleszewie gdzie zorganizowaliśmy Kawiarnię Obywatelską.

Kawiarnia Obywatelska to miejsce w którym ludzie rozmawiają ze sobą na ważny temat - i my właśnie to zrobiliśmy. Paweł Przedpełski dzielił się z nami wiedzą o AI i odpowiadał na pytania zadawane przez nauczycieli, uczniów, gości kawiarni. To było bardzo ciekawe spotkanie.

W dniu dzisiejszym spotkaliśmy się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie, gdzie zostały ogłoszone wyniki i wręczono nagrody w konkursie "Top in job 2.0 Nakręć się na przyszłość" organizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie. Zorganizowaliśmy stoisko i informowaliśmy młodzież o inicjatywach UE skierowanych do nich.

Organizatorami Tygodnia Aktywności Zawodowej i Społecznej byli:

  • Powiatowa Świetlica Środowiskowa dla Młodzieży Dojeżdżającej - Lokalne Centrum Wolontariatu w Pleszewie
  • Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie
  • Starostwo Powiatowe w Pleszewie
  • Miasto i Gmina Pleszew
  • EUROPE DIRECT Ostrów Wielkopolski
  • Fundacja Animacja
  • Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie
  • Fundacja im. Królowej Polski Świętej Jadwigi (Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej)
  • Fundacja Digital University

Wszystkim uczestnikom ww. wydarzeń bardzo dziękujemy za udział, kreatywność, zaangażowanie!