pzswirlogo

Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów

28.02.2024 - W  ostrowskim Centrum Kultury zorganizowaliśmy pokaz filmu "Pokój nauczycielski". Film ten jest jednym z pięciu filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX. Nagroda ta propaguje różnorodność kulturową, wspiera europejskie kino i inspiruje dyskusje o ważnych kwestiach.

Jej celem jest budowanie kulturowych mostów porozumienia w całej Europie poprzez promowanie filmów, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej. Nagrodę tę przyznają co roku Parlament Europejski, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. "Pokój nauczycielski" jest także nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
 
Film İlkera Çataka, reżysera o tureckich korzeniach, z bohaterką pochodzącą z Polski, jak w zwierciadle odbija obraz niemieckiego, wielokulturowego społeczeństwa i pokazuje, z jakimi problemami mierzy się dzisiejsza demokracja. Reżyser prezentuje najważniejsze tematy publicznej debaty: sprawiedliwość, odpowiedzialność, manipulacja, rasizm.
Carla Nowak (Leonie Benesch) jest oddaną, idealistyczną młodą nauczycielką w niemieckim gimnazjum. Jej bardzo dobre, do tej pory, relacje z uczniami zostają nadwyrężone, gdy w szkole dochodzi do serii kradzieży. Dochodzenie personelu oraz Carli prowadzi do oskarżeń i nieufności wśród rodziców, kolegów oraz uczniów. Uwięziona w środku tej złożonej sytuacji, Carla próbuje mediować, ale im bardziej stara się postąpić właściwie, tym jej położenie staje się coraz bardziej rozpaczliwe.
 
Na pokaz, który zorganizowaliśmy wraz z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce przybyło prawie 400 uczniów wraz z nauczycielami.
 
Po projekcji filmu wraz z Panią Beatą Kuświk - Psycholog z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim, Panią Lucyną Roszak - Prezeską Fundacji Animacja, koordynatorką Lokalnego Centrum Wolontariatu w Pleszewie oraz Panem Arturem Kurczabą - nauczycielem edukacji prawno - policyjnej z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim rozmawialiśmy o wielu ciekawych kwestiach, które zostały poruszone w filmie.
Dyskutowaliśmy o wielokulturowości, dyskryminacji, a także o odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz wypowiadane słowa.
Zastanawialiśmy się w jakiej Europie chcielibyśmy żyć.
Spotkanie to było także doskonałą okazją do zachęcenia młodzieży do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg" oraz nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 
Bardzo dziękujemy uczestnikom za obecność, Waszą aktywność i wartościową dyskusję!